Sveriges trupp till Nordiska mästerskapen för juniorer

19-21 oktober spelas Nordiska mästerskapen för herrarnas U-19 landslag i Kristianstad. Sverige, Norge, Finland och Danmark kommer att göra upp om vilket landslag som kan titulera sig bäst i Norden.

Här hittar du mer information om turneringen

Förbundskapten Andreas Ehrenreich har tagit ut en trupp på 45 spelare som ska representera de svenska färgerna i turneringen.

Truppen innehåller spelare födda 1999-2001 och femton olika föreningar är representerade.

 

Nr Namn Position Födelseår Förening
1 Noah Allsten DB 2000 Kristianstad Predators
2 Måns Åberg DB 1999 Göteborg Marvels
4 David Younes Bernström DB 2000 Stockholm Mean Machines
5 Axel Alenius WR 2000 Tyresö Royal Crowns
8 Waraphon Prasopsin DB 2000 Stockholm Mean Machines
9 Måns Kuntsi LB 1999 Kristianstad Predators
10 Jaocim Dahl WR 2000 Ekeby Greys
12 Victor Garcia Blombäck DB 2001 Göteborg Marvels
13 Max Forsback RB 2001 Kristianstad Predators
20 Albin Bergström DB 1999 Karlskoga Wolves
21 Jonathan Gustafsson RB 1999 Karlskoga Wolves
22 Alexander Nordgren LB 2002 Solna Chiefs
24 Victor Lundberg Cimrell RB 2000 Täby Flyers
25 Samuel Jämthammar QB 2000 Limhamn Griffins
30 Isak Berg DL 2001 Carlstad Crusaders
31 Klas Mazetti DB 2000 Limhamn Griffins
32 Johan Cahlin DB 2000 Göteborg Marvels
34 Erik Klerestam LB 2001 Örebro Black Knights
40 Emil Hovde LB 2000 Göteborg Marvels
44 Adam Bender DL 1999 Tyresö Royal Crowns
50 Noah Gärtner OL 1999 Linköping Raiders/Tyresö Royal Crowns
51 Kalle Hjerton OL 1999 Arlanda Jets
53 Oskar Gustafsson OL 2001 Ekeby Greys
55 Adam Segerlund DL 2001 Uppsala 86:ers
60 Sebastian Bergström DL 2000 Örebro Black Knights
63 Anton Hyvönen OL 2000 Carlstad Crusaders
65 Anton Oskarsson OL 2000 Örebro Black Knights
69 Ludvig Burell OL 2001 Täby Flyers
70 Oscar Adolfsson OL 2001 Carlstad Crusaders
77 Max Lövblad OL 1999 Arlanda Jets
80 Theodor Landström WR 1999 Göteborg Marvels
81 Filip Gustafsson LB 2000 Ekeby Greys
84 Johan Hallgren WR 2002 Täby Flyers
85 Linus Lindberg DL 2002 Karlskoga Wolves
86 Karl Berg DB 1999 Tyresö Royal Crowns
87 Edvin Almeida Taborda WR 1999 Göteborg Marvels
88 Victor Wikström WR 2001 Täby Flyers
89 Alexander Nesic WR 2000 Limhamn Griffins
91 Felix Grönqvist DL 2000 Stockholm Mean Machines
92 Teo Falk DL 1999 Stockholm Mean Machines
94 Marcus Mangelin DL 2001 Carlstad Crusaders
95 Simon Berg DL 1999 Karlskoga Wolves
Alex Simonsson K 2001 Limhamn Griffins