Preview Div I, Ystad - Uppsala
27/6, 13.00 Ystad IP
Från Uppsala
PRE VIEW UPPSALA 86ERS MOT YSTAD ROCKETS OCH SENARE MOT KRISTIANSTAD C4 LIONS
Ja, det är första och förhoppningsvis sista gången man skriver en pre view inför en helg med två matcher på två dagar. Sist vi spelade match var mot Örebro, tror jag. Nu är det snart en månad sen vi sista spelade en riktig match sedan Göteborg Marvels valde att kasta in handduken. Jag kan väl inte direkt påstå att det har gynnat oss på något sätt eller vis förutom att vi har kört en hel del konditions träning. I övrigt så har vi fått en hel del medial uppmärksamhet och det är väl inte som i början av 90-talet men roligt är det att media har fått upp ögonen för Uppsala 86ers och inte bara de utan även folk på stan stannar till och vill prata amerikansk fotboll. Det känns oerhört inspirerande och kan vi fortsätta med att prestera ett bra resultat så borde det locka en större publik till Studenternas IP i framtiden.
De som har snott åt sig mest av uppmärksamheten är bloggarna och landslagsspelarna Jonathan Wikström och Fabian Söderberg. Det är de verkligen värda och man får hoppas att man lyckas i VM. Självklart så är det ett stort avbräck att mista två så viktiga spelare i matcherna mot Ystad och Kristianstad, men nu får ju andra spelare chansen att glänsa.
En som nu verkligen får chansen är Erik Sigvardsson som verkligen har längtat att få visa vad han kan som QB. Erik har mestadels spelat RB men även LB i år, men startat som QB i U-19 laget. Jag känner personligen ett stort förtroende för Erik och han visar en mognad som är smått förvånande med tanke på hans ålder. Erik har en mycket bra fysik och han räds inte för att själv springa med bollen om han inte hittar en öppen mottagare. Till sin hjälp så har han sin ass.coach Christofer Fredlund som dragit på sig skydden efter att antal års vila. Fredlund spelade i många år med 86ers och spelade de sista två säsongerna med Limhamn Griffins i superserien, både som WR och QB.
När vi ändå är inne på assisterande coacher så har Jonas Lindgren dragit på sig skydden igen och fyller luckan efter Jonte Wikström. I Jonas fall så handlar det om en comeback från en av många trista skador och man får verkligen hoppas att det håller den här gången för Lindgren har en fantastisk vilja som kan leda laget långt.
Tillbaka från de åren är också David Carlsson som flyttat tillbaka till Uppsala och kände att det var dags för en comeback. David var en av mina favoriter förra gången jag coachade Uppsala 86ers och är en mycket bra OT. Vår offensiva linje såg bra ut redan tidigare och det här ger ytterligare djup på positionen. Mer att notera är att RB Seppe Mohammadi överraskande fått chansen till en uttagning till seniorlandslaget. Det är kul att landslagsledningen upptäcker en talang och att det här kan få Seppe att satsa ännu hårdare på den här sporten.
Defensivt så fattas det ett par viktiga spelare men vi gläds också att Skånesonen Marcus Strömberg kommer till spel, och täcker upp där det fattas. Marcus valde i år att flytta hem till Malmö i förhoppning om spel i Superserien men eftersom att Limhamn hoppade av och spelar nu i Div 2, så blev det spelledigt fram tills nu istället. Strömberg var vår klart bästa DB förra året och är han inte allt för rostig så blir det en klar förstärkning. Vår klart äldsta lag del, den defensiva linjen har fått ett tillskott av en till gubbe i Petri Tokee som delvis lämnat gymmet och gör även han en comeback. Med spelare som Henrik Green och Robert Lundström så är de nästan lika gamla som resten av truppen tillsammans. Det är tacksamt att skämta om, dock är faktum att gubblinjen tillför ovärderlig rutin och hjälp LB´s i deras arbete och är en stor del av framgångarna i år. Där har Anders Göransson varit ankaret i mitten och konstellationerna har varit många och spelare som Ramstedt, Taxén, Söderman, Djurberg och Nelin har alla bidragit. Alla unga spelare med bra speluppfattning och härlig inställning. På DB sidan så har det varit tunt med spelare med Emil Karlsson har fått ihop det hela och Alex Wikström har allt det självförtroendet hos en ung spelare en coach vill se och han backar upp det med många interceptions.
YSTAD ROCKETS
Vi vann hemmamötet mot Rockets med 28-0 men det var verkligen ingen enkel match. Dels så gjorde vi en del misstag och drog på oss en hel del bestraffningar som kunde ha kostat oss, men defense gjorde en hel stark insats med en TD av Wesley Petersen och vid ett tillfälle stoppade man Ystads fyra försök från fem yardslinjen. Offensivt så gick det ganska trögt och vi spelade en hel del på resultatet då Rockets anfall var ganska uddlöst.
Den här matchen lär spelas i stekande värme och Ystad brukar alltid locka fram några extra spelare till hemmamatcherna och jag antar att de gör det nu med. Laget har också börjat producera fler poäng framåt och med ett mycket starkt defense så blir det här en svår uppgift. För oss i Uppsala 86ers så gäller det att säkra en seger här och chansen till en kvalmatch ser mycket god ut.
KRISTIANSTAD C4 LIONS
Serieledarna spelade i Div 2 förra året och har förvånat de flesta med sitt starka spel och fem raka vinster. Kristianstad är ett lag med anor precis som Uppsala 86ers och möttes i SM-final 1992 då Uppsala vann. Det är kul att se att föreningen återigen har ambitioner att ta sig upp till Superserien. Självklart så kommer det här bli en mycket svår match för oss då vi spelat dagen innan mot Ystad och får möta serieledarna dagen efter i värmen. Det kommer att bli en fantastisk utmaning som jag hoppas att vi klarar av även om det kommer att bli fruktansvärt hårt. Tyvärr så har det inte läckt ut så mycket film från Skåne men jag tror att vi har en aning om vad vi ska göra för att stoppa deras framfart. Jag hoppas att det kommer mycket publik till matchen och vi kommer att ge allt i den här matchen för sen så är det dags för ytterligare minst en månads vila. Det är så mycket uppehåll i serien så snart får man väl börja presentera sig själv på träningen så folk inte glömmer bort vad man heter.
UPPSALA 86ers
Det kommer att bli en stor fysisk utmaning för oss och Ystadsmatchen är första prioritet för oss. Kan vi få två vinster mot Rockets så ser chansen goda ut för fortsatt spel i höst. Matchen mot Kristianstad kommer säkert betyda mycket rent prestigemässigt men vi möts återigen i höst i Uppsala och där är vi mycket starka så Kristianstad får nog känna trycket att det här är en match som de måste vinna. Uppsala 86ers kommer att ha en bred trupp nere i Skåne även om namn som Söderberg och Wikström saknas, och något som inte kommer att saknas är viljan att vinna.
HC Andreas Östlund Uppsala 86ers