Danmarks trupp till junior-NM

Danmarks förbundskapten Thomas Olsen Kipp har tagit ut följande spelare som ska representera de danska färgerna i Nordiska mästerskapen för juniorer i Kristianstad 19-21 oktober.

Nr Namn Position Födelseår Förening
1 Steven Erik Krupsdahl T Andersen DL 2001 Midwest Musketeers
2 Rasmus Vestberg Haudrum DB 2001 Svendborg Admirals
3 Benjamin Fabricius DB 2002 Svendborg Admirals
4 Niclas Roth Wiese LB 2003 Esbjerg Hurricanes
5 Jakob Hauge Sørensen DL 2001 Svendborg Admirals
6 Lukas Bjerg Hansen DB 2000 Triangle Razorbacks
7 Oskar Bonde Gabriel QB 2001 Slagelse Wolfpack
8 Christoffer Bay Carstens QB 2000 Randers Thunder
9 Alexander Schwartz-Kristensen QB 2000 Triangle Razorbacks
10 Rasmus Jørgensen RB 2000 Triangle Razorbacks
11 Marcus Grøn DL 2001 Randers Thunder
12 Christian Nielsen Flarup DL 2001 BGI Wolves
13 Jacob Lindholm Søndergård DB 2001 Esbjerg Hurricanes
14 Victor Løvenholdt Alvan Mazanti WR 2000 Svendborg Admirals
15 Lukas Thomsen DB 2001 Aarhus Tigers
17 Magnus Valur Ulfsson Norddahl DL 2000 Amager Demons
18 Max Emil Kjær Guld WR 2001 Copenhagen Towers
19 Victor Kofod Christensen DB 2000 Amager Demons
20 Aske Byskov Juul Mikkelsen DL 2000 Herning Hawks
21 Milos Ilic DB 2000 Aarhus Tigers
23 Mads Køhn Jørgensen DB 2000 Herlev Rrebels
25 Alexander Bendix Hansen DB 2001 Svendborg Admirals
26 Patrick Lolk Rasmussen RB 2002 Slagelse Wolfpack
30 Mike Matt Espersen RB 2002 Esbjerg Hurricanes
33 Allexsander Schmidt Klose DL 2000 Triangle Razorbacks
35 Wilmer Bethmann Christensen RB 2001 Svendborg Admirals
36 Nikolaj Magnus Brosolat Pedersen LB 2001 Svendborg Admirals
40 Andreas Hjort Grasson DL 2002 Slagelse Wolfpack
41 Nicolaj Bjørch Schæffer LB 2002 Slagelse Wolfpack
45 David Søndergaard Helqvist LB 2001 Svendborg Admirals
49 Haryad Farhad Naziri Zada DL 2001 Søllerød Gold Diggers
50 Nicolai Sebastian Stiborg OL 2001 Copenhagen Tomahawks
52 Mads Christian Højen Hansen OL 2000 Århus Tigers
54 Tobias Vandborg Kolding OL 2000 Frederikssund Oaks
61 Sebastian Christiansen Mattias Rosenda OL 2002 Holbæk Red Devils
64 Mathias Flemming Moyel Nielsen OL 2001 Herlev Rebels
66 Patrick Venzel Kahl OL 2001 Kolding Guardians
70 Joel Julius Dänhardt Ol 2001 Søllerød Gold Diggers
72 Fabian Hiemstra Christoffersen OL 2000 Aalborg 89’ers
73 Daniel Utne OL 2003 Søllerød Golddiggers
75 Victor Harfot Richardy OL 2002 Esbjerg Hurricanes
82 Magnus Buus Madsen WR 2000 Esbjerg Hurricanes
84 Julius Bunk Hansen WR 2002 Thisted Brewers
87 Nicolaj Hornskov WR 2001 BGI Wolves
99 Mads Møller Bruun DL 2000 Trojans